Önüm Arkam Sağım Solum Üniversite

0
182
Barbaros Doyuran

Ülkemizde 170’ten fazla üniversite var. Gelişmiş ülkelerde yeni üniversiteler çok nadir açılırken bizde her yıl durmadan bir sürü üniversite açılıyor. Hatta bazı gelişmiş ülkelerde son birkaç yıldır hiç üniversite açmayanlar bile var. Milyonlarca üniversite öğrencisine sahip bir ülke olduk. Bu kulağa hoş geliyor olsa da, aslında kötü. “Üniversite mezunuyum, iş bulamıyorum” diyenlerin sayısının artması da buradan kaynaklanıyor. Eskiden üniversite mezunları iş için havada kapılırdı. Bugün ise binlerce atama bekleyen öğretmen var. Bu ülkenin geleceği için kötü bir durum.

Üniversite sayısının artması bir nevi önemli ancak kalite her zaman sayıdan önemlidir. Türkiye’de üniversite sayısı arttıkça dünya sıralamasında ilk 500’de olan üniversite sayımız azaldı, kalmadı. Bu da kalifiye bireyler yetiştirememize sebep oldu, LYS matematikten 80 soruda 18 net yapan öğrencinin bilgisayar mühendisliği gibi zor bir bölümü düşük puanla kazanması gibi. İstersek her yer üniversite olsun, nitelikli olmadığı sürece mezunların aldığı diplomanın değeri olmaz. Gereken şey sayıyı arttırmak yerine mevcut üniversitelerimizin kaliteleri arttırılmasıdır.

Ülkemizde son 10 yılda bu tür yanlış olduğunu düşündüğümüz eğitim politikaları ne yazık ki giderek arttı ve kötü sonuçlar doğurdu. Bu yüzden önemli olan nicelik değil, niteliktir. Az olsun öz olsun…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here