BOŞ KORİDORLAR

1
491
Ömer Can Alıç

“Eğitimin temel amacı, çocukları kendi yeteneklerinin bilincine vardırmaktır.”
(Erich Fromm)

Eğitim,toplum için vazgeçilmez unsurların başında gelir.Her fırsatta eğitime yapılan harcamalar ile övülen iktidar partisinin sözleriyle eylemleri arasında büyük uçurumlar vardır.

Sürekli değişen eğitim sistemi,çocuk oyununa dönen sınav bilmecesi geleceğe dair umutları birbir tüketiyor. Eğitimde kararsızlık öğrencileri gelecek kaygısına itmektedir ve bunun
giderilmesi için hiçbir şey yapılmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’de üniversitesi olmayan ilimiz yok.
Hepsinden öte geldiğimizde 74 üniversite varken şimdi 184 üniversite var.Bütün bunlar eğitimde atlattığımız çağ. Bunu öğretmenlerim gayet iyi bilir.” dedi.
(AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı)

Her şehirde üniversitenin olduğu doğru ama içi boş üniversitelerin ne bu ülkeye ne de geleceğimizin teminatı olarak gösterilen genç nesile bir faydası yoktur.

Boş sıraların,boş laboratuvarların, bomboş koridorların bir seçim propagandası yapılıp ve bununla övünülmesi son derece trajikomiktir.

Sayıştay raporlarından Giresun Üniversitesi’nin 117 bölümüne hiç öğrenci kaydolmadığı ancak personele maaş ödendiği ortaya çıktı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre okulda bulunan Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Turizm Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nin yanısıra
Öğretmenlik, Denizcilik, Ev İdaresi, Biyoloji, Orman Ürünleri, Dış Ticaret gibi bölümler boş kaldı.

Raporda, üniversitede ‘Saç Bakımı ve Güzellik’, ‘Çizgi Film’, ‘Üflemeli Çalgılar’ gibi bölümlerin de kurulduğu ama hiç öğrenci kaydolmadığı belirtildi.Ancak bu bölümlerde hiç eğitim faaliyeti yürütülmese de, personele bu birimlerin kadrolarından maaş ödeniyor.

Sayıştay raporunda, Giresun Üniversitesi’yle ilgili şu ifadelere yer verildi: “Fiilen öğrencisi olmayan birimlerin olması ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmemesi kanunda belirtilen amaç, hedef ve ilkeler ile kalkınma plan ve
programlarında belirtilen hedeflerle uyumlu olmamaktadır.

Bu birimlerde öğretim üyesi ve idari personel istihdam edilmesi ve maaşlarının bütçeden ödenmesinin kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımı ilkesine aykırı olduğu değerlendirilmektedir.”
Bu ve bunun gibi birçok haberi biraz detaylı araştırma yaparsanız karşınıza çıkmamasının olanağı yok.

Bizim tek temennimiz hayli hazırda büyük yükler yüklenen geleceğimizin teminatı olarak gösterilen bu gençlere sahip çıkılmalı en güzel şekilde eğitim, öğretim hayatlarına devam etmeleridir.
Yazımızı Atatürk’ün “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” sözüyle sonlandırıyoruz daha güzel bir geleceğe uyanmamız dileğiyle saygılar.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here